ETİKETLEME MAKİNELERİ OTOMASYONU

ETİKETLEME(IML) MAKİNELERİ OTOMASYONU

 

Kalıp içi etiketleme demektir. En basit anlamıyla; önceden baskısı yapılıp ürün formunda kesilmiş Polyproplene (PP) film kalıp içerisine yerleştirilir. Daha sonra kalıp içerisine verilen erimiş PP’nin etiket ile birleşmesiyle; yüksek baskı kalitesi ile dekore edilmiş son ürün elde edilir.
 

IML Etiketleme Çeşitleri

  • Enjeksiyon IML
  • Thermoform IML
  • Blow-molding IML
     

Isı ve nem oranındaki ani değişimlere karşı yüksek dayanıklılık gösterir ve bu da gıda sektöründeki gıda sektöründe hijyenik gereksinimleri karşılamak adına yüksek performans elde edilmesini sağlar. Kuru offset ya da yapışkanlı etiket kullanımına göre çok daha kısa üretim süresi sayesinde maliyet üstünlüğü sağlar. Çevre dostudur. Aynı plastik kap; farklı etiketler ile dekore edilebilir olduğu için tek bir kalıp ile farklı ürün gruplarına hitap eder.
 

IML enjeksyionda, PP malzeme şekilde görüldüğü gibi huniden gönderilir. Soğuk olan bu malzeme hidrolik presle vidayla birlikte ilerletilerek rezistansla birlikte ucuna gelince ısınmış halde olur ve enjeksiyonla boşaltılır. Diğer tarafta ortada görülen dişi erkek uçlarının dışı ucuna bir yerden etiket gönderilir ve statik eletrikle dişi kalıba yapışı, kabımız ise erkek kalıpla birlikte dışı kalıba getirilir ve kalıpla etiket arasında çok az boşluk vardır. Bu araya enjeksiyon yapılır ve daha sonra moveable support plate olan hareketli plate bastırarak yapıştırır ve bu esnada soğutucular iş görür. Moveable support plate’in izi kalıp gözükür zaten ve daha sonra erkek kalıpla birlikte çekilir ve hareketli destek plate’i ittirerek işlem biter.

 

Bunun birkaç çeşidi vardır, yoğurt kabı yapılanda dummy mizin üzerine statik elektriklenmeyle etiket bırakılıyor, dummy bunu dişi kalıba götürüp vakumla bırakılar daha sonra erkek kalıp dişi kalıba gelir ve PP ile yapışır sonra oluşan kalıp alınıp bırakılır gibi.
 

MFM Mühendislik, müşteri talebine uygun ürünü istenen etiketleme seçeneğiyle gerçekleştirir. Uzman kadrosuyla kendine özgü tasarım ve yazılımıyla etiketleme otomasyon sisteminin başarılı bir şekilde çalışmasını sağlar.