Mikser Otomasyon Sistemleri

MİKSER OTOMASYON SİSTEMLERİ

 

Mikser otomasyonunda, karışacak malzemeler ısıtıcı kazana dozajlama yoluyla, vidalı veya manuel olarak yüklenir. Yüklenen malzemelerin ağırlığından dolayı yumuşak kalkış sistemiyle (soft starter) beraber karıştırmaya başlar ve yavaş yavaş motor devrini arttırarak hızlanır. Hammedde sürtünmeyle birlikte istenen sıcaklığa ve homojen yapıya ulaştığı zaman boşaltım boğazı açılarak hammedde soğutucu kazana aktarılır. Soğutucu kazan hammadenin daha hızlı soğuyabilmesi için geniş yüzeye sahiptir. İçerisinde geçen soğutma suyu ara cidarlara verilerek hammeddenin istenilen ısıya daha hızlı şekilde ulaşması sağlanır. İşlem tamamlandıktan sonra alttaki boğazdan yayı, vidalı ya da diğer aktarım sistemleriyle başka makinelere aktarımı sağlanır.
 

Farklı iklim sıcaklıklarına göre ısıtma kazanına yağ verilerek ekstra bir ısıtma sistemi kullanılır. İstenen özel üretim gereksinimi için malzeme türü ve kapasitesine bağlı olarak mikser modelleri mevcuttur. Pişirme derecesi karıştırılacak malzemenin yoğunluğu ve tüm katkı malzemelerine göre belirlenir. Ortam sıcaklığına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Karıştırıcı ile kısa sürede ve yüksek hızda karışma işlemi gerçekleştirilir.
 

MFM Mühendislik, karışımı yapılacak ürüne göre istenen uygun mikser tasarımı gerçekleştirir. Toz, gıda, kimyasal, ahşap karışımları yapılabilmektedir. Uzman kadrosuyla gerçekleştirilen mikser otomasyonu size maliyet ve zamandan tasarruf, kalitede artış, rekabette avantaj sağlar.